नेपालमा कोरोना भाइरसविरुद्धको १० लाख डोज खोप आयो

माघ ८ गते भारत सरकारले स्वरुप नेपाललाई १० लाख डोज कोरोना भाइरसविरुद्धको खोप प्रदान गरेको थियो। अनुदानमा पाएको १० लाख खोपबाट सरकारले माघ १४ गतेबाट देशभर नै खोप अभियान सञ्चालनमा ल्यायो। अहिले खोप अभियान पहिलो चरणको दोस्रो प्रथामिक्तामा परेका व्यक्तिहरुले लगाइरहेका छन्।

पहिलो चरणमा सरकारले अंग्रपक्तिमा खटिएका व्यक्तिहरुलाई खोप दिएको थियो। तर पहिलो चरणमा खोप लगाउनेको संख्या सरकारले तोके भन्दा निकै कमले लगाएका थिए। हालसम्म कोरोना भाइरसविरुद्धको खोप लगाउने संख्या सरकारले तोकेको भन्दा निकै कम छ।

स्वास्थ्य मन्त्रालयका प्रवक्ता डा. जागेश्वर गौतमले शत प्रतिशत कुनै पनि खोप नलगाइने दाबी गरेका छन्।

उनले भने, ‘शत प्रतिशत कुनै पनि खोप प्रयोग हुँदैनन्। वर्षौदेखि लगाउँदै आएको डीपीटी, पोलियोको खोप लगाउन थालेको ५० वर्ष हुन लाग्यो। त्यसको कभरेज पनि ८० देखि ८५ प्रतिशत मात्रै छ। त्यसैले यो खोप पनि शत प्रतिशत सोचिएको हो भने त्यस्तो हुँदैन। कोही गर्भवती हुन सक्छन्, कोही दुध खुवाइरहेका हुन सक्छन्, अनि कसरी पुग्छ शत प्रतिशत?’

यस्तै आइतबार दिउँसो सरकारले खरिद गरेको २० लाख डोज ‘कोभिसिल्ड’ मध्ये पहिलो चरणको १० लाख डोज खोप नेपाल आइपुगेको छ। यो खोप एयर इन्डियाको विमानमार्फत दिल्ली खोप नेपाल ल्याइएको हो। नेपाल सरकारले सेरम इन्स्टिच्यूट अफ इन्डियामा फागुन ५ गते २० लाख डोज खरिदका लागि सम्झौता गरेको थियो। प्रतिडोज ४ डलरमा सरकारले २० लाख डोज खोप खरिदका लागि यसअघि नै ९३ करोड रुपैयाँ अग्रिम भुक्तानी पठाएको थियो। नेपालको खरिद ऐनले अग्रिम भुक्तानी गर्न नमिल्ने भएपछि मन्त्रिपरिषद्ले अग्रिम भुत्तानीका लागि निर्णय गरेको थियो।